header

"W małej ojczyźnie - w Nawojowej,
Pośród pól lasów położonej,
Jest taka szkoła, która się zowie,
im. Julii błogosławionej.

Ona Patronką naszej pracy jest,
Ona pomocą w nauce, wierze,
Z miłością na nas z nieba patrzy wciąż,
Dobre uczynki złóżmy jej w ofierze..."

Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj72
mod_vvisit_counterWczoraj28
mod_vvisit_counterTen tydzień100
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień383
mod_vvisit_counterTen miesiąc923
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc1566

Aktualnie: gości 36 połączonych
Twój adres IP: 54.234.233.48
 , 
Today: Lut 19, 2018
,,Nic dwa razy się nie zdarza” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 19 listopada 2017 12:56

10 listopada w naszej szkole odbyła się niecodzienna akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały nieco inny przebieg, jak dotychczas. Przygotowania rozpoczęły się prawie miesiąc temu od przystąpienia do projektu eTwinning pt. „Kartka dla Polski”. Pomysł zrodził się spontanicznie, którego głównym celem było zainteresowanie uczniów historią Polski, pielęgnowanie postaw patriotycznych oraz wywołanie refleksji na temat wolności. Uczniowie pisali listy i kartki dla Polski życząc krajowi samych pięknych dni, a Polakom życia w dostatku i wolności. Działania w ramach projektu rozłożono w czasie, więc uczniowie mieli szansę na włączenie się do każdej akcji w dogodnym dla siebie momencie.

Ten konkurs rozpoczyna zadania z III edycji projektu Obywatel Świata”

Kartki zostały przyczepione do tablic i wyeksponowane przy wejściu do gimnazjum.

 

Trzeba było przygotować taki scenariusz, aby łączył trzy poziomy wieku: uczniów z nauczania wczesnoszkolnego, szkoły podstawowej i gimnazjum. Udało się go napisać i dopasować do hasła zaczerpniętego z wiersza W. Szymborskiej ,,Nic dwa razy się nie zdarza” Pierwszą część przygotowali uczniowie kl IIIa pod kierunkiem wychowawczyni Renaty Cabak- Mleczko. Radosny śpiew uczniów i ich wędrówka od miasta do miasta w poszukiwaniu ważnych osób, które przyczyniają się do chwały i sukcesów naszej Ojczyzny zakończyła się w I części przedstawienia, niepowodzeniem, wszak nikt ze spotkanych osób nie chciał przyjąć życzeń z okazji urodzin Ojczyzny, ponieważ czuli się niegodni tego zaszczytu. II część rozpoczęła kl VIa. Recytujący ustawili się w kształcie zegara i wyjaśniali słuchaczom, że każda godzina życia jest darem, że jeśli jest zmarnowana, nigdy nie zostanie odzyskana. W Ojczyźnie już wiele takich godzin zostało unicestwionych z powodu wojen, kłótni, rozbiorów, ale jeśli nauczy się młode pokolenie rozumieć, czym jest miłość, wolność, tolerancja, że nie można gubić cennych minut, wówczas będzie można w pełni cieszyć się wszystkimi wartościami danymi nam jako Polakom. Część gimnazjalna była przypomnieniem najważniejszych momentów z historii naszej Ojczyzny. Uczniowie w przejmujący sposób przypominali lata świetności, ale i te dramatyczne, które doprowadziły do rozbiorów, walkę oraz moment powrotu Polski na mapy Europy. Czasy współczesne, to lata obfitości i jednocześnie rozwagi, aby tej wolności nie dać sobie odebrać albo chociażby umniejszyć. Wspaniałe wykonanie piosenek przez grupę wokalną ubogaciła II część akademii. Wzruszającym momentem było przesłanie współczesnej ojczyzny Polski do wszystkich zebranych oraz solowe wykonanie piosenki ,,Ojczyzno ma” Finalną sceną był powrót barwnego korowodu trzecioklasistów z tortem w kolorach polskiej flagi, odnalezienie tej właściwej osoby, prośba, aby zgasiła świeczki i przyjęła życzenia. Pan Dyrektor słuchał uważnie każdego słowa, zgasił świeczki, przyjął życzenia i podziękował wszystkim występującym za wzruszający przekaz.

To była imponująca uroczystość, w którą zaangażowali się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uczniowie w galowych strojach, z chorągiewkami w ręku, z przypiętymi kotylionami zbudowali tego dnia, podniosły nastrój. Niewątpliwie była dla nich taka osobliwa nauka patriotyzmu bez wielkiego zadęcia, a podkreślająca znaczenie jednej, wielkiej wspólnoty ludzi mówiących tym samym językiem, pielęgnujących te same wartości, łączonym przez tradycję i historię.

Wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do przygotowania przedstawienia: Pani Ewelina Kleszcz- muzyka, śpiew, Pani Reanta Cabak- Mleczko inscenizacja kl IIIa, Pani Ewa Szewczyk monodram kl. VIA, Pani Krystyna Janus- część gimnazjalna, część plastyczna- Anna Wilk, nagłośnienie- Paweł Bodziony, poczet sztandarowy- Agnieszka Kiercz, scenariusz i reżyseria- Ewa Szewczyk serdecznie dziękujemy.

Dzisiejsze szkolne święto pozwoliło jak ważne są wspólne działania, które jednoczą szkolną społeczność, uczą współpracy i poszanowania dla tradycji narodowych w nowej reformie oświatowej.

Dopełnieniem uroczystości był nasz udział, następnego dnia, w gminnych obchodach dnia niepodległości w Żeleznikowej Wielkiej. W pamięci pozostanie wzruszający występ zespołu Skierki w inscenizacji ,,Pisk Białego Orła”, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i niewątpliwie referat Pana Wójta bogato ilustrowany konkretnymi przykładami z historii naszej Ojczyzny w odniesieniu do każdego z nas. To była wzruszająca lekcja lokalnego patriotyzmu.

Dziękujemy Pani Dyrektor Marcie Kozdroń za obecność na szkolnej uroczystości i wyrażenie entuzjazmu z występu naszych uczniów.

Sprawozdanie: Ewa Szewczyk

Poprawiony: niedziela, 19 listopada 2017 13:03
 

Kalendarz

luty 2018
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Sondy

Przedmiot któremu poświęcasz najwięcej czasu, to:
 

Grafika losowa