header

"W małej ojczyźnie - w Nawojowej,
Pośród pól lasów położonej,
Jest taka szkoła, która się zowie,
im. Julii błogosławionej.

Ona Patronką naszej pracy jest,
Ona pomocą w nauce, wierze,
Z miłością na nas z nieba patrzy wciąż,
Dobre uczynki złóżmy jej w ofierze..."

Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj94
mod_vvisit_counterWczoraj21
mod_vvisit_counterTen tydzień115
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień313
mod_vvisit_counterTen miesiąc1459
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc11900

Aktualnie: gości 49 połączonych
Twój adres IP: 54.166.233.99
 , 
Today: Cze 24, 2018
IV Międzyszkolny Konkurs – Święta Ziemi Nawojowskiej – bł. s. Julia Rodzińska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 23 marca 2018 22:02

ANIOŁ DOBROCI WŚRÓD NAWOJOWSKICH DZIECI
IV Międzyszkolnego Konkursu – Święta Ziemi Nawojowskiej – bł. s. Julia Rodzińska

To nie był typowy szkolny konkurs, ale gra terenowa, w której dzieci i młodzież z pięciu szkół Gminy Nawojowa wykazywali się znajomością życia patronki tej ziemi – błogosławionej s. Julii Rodzińskiej. Drużyny rywalizujące o miejsce na podium musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale także spostrzegawczością, liczyć na szczęście oraz pokonać zimową trasę w czasie gry terenowej.

Śnieg i mróz nie odstraszyły uczestników IV Międzyszkolnego Konkursu – Święta Ziemi Nawojowskiej – bł. s. Julia Rodzińska, który odbył się 20.03.2018 r. w Nawojowej. Inaczej jak w poprzednich latach, dzieci i młodzież wraz z opiekunami i rodzicami spotkali się tym razem nie w ciepłej szkolnej sali, ale na świeżym powietrzu, by życie i świętość swej rodaczki zgłębiać podczas gry terenowej – Śladami Błogosławionej. Pierwszym punktem była tzw. Organistówka, czyli dom, w którym 16 marca 1899 r. przyszła na świat Stanisława Rodzińska późniejsza s. Julia. Uczestnicy rozwiązywali zadania także w klasztorze sióstr dominikanek i na starej plebanii. Szybkim krokiem, bo czas był ograniczony, musieli udać się do miejscowego kościoła, Ogrodu Pamięci, a także do szkolnej świetlicy, która z powodu zimowej aury zastąpiła punkt, jakim miał być cmentarz. Tam pochowani są rodzice błogosławionej – Michał Rodziński oraz Marianna Rodzińska, z domu Sekuła.

Pięć ekip uczniowskich ze szkół; Z Bączej Kuniny, Frycowej, Nawojowej, Żeleźnikowej Małej oraz Żeleźnikowej Wielkiej zmagało się nie tylko z dystansem, ale także z zadaniami, które czekały na zawodników na trasie. Nad bezpieczeństwem drużyn czuwali opiekunowie, a towarzyszący im koledzy i koleżanki zagrzewali ich do walki.

 

Uczniowie przez chwilę byli historykami, a nawet poszukiwaczami prawdy. Układali puzzle, bawili się w podchody, grali w grę planszową, rozszyfrowywali miejsca i wydarzenia związane z s. Julią – wybitnym pedagogiem, a w czasie wojny więźniarką na Łukiszkach w Wilnie i męczennicą z obozu w Stutthofie. Kluczem do sukcesu była nie tylko wiedza, ale także umiejętność współpracy w grupie, dokładność, spostrzegawczość i szybkość w podejmowaniu decyzji.

Po zaciętych, trwających blisko półtorej godziny zmaganiach, jury wyłoniło zwycięzców.

I miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Nawojowej, II – ze SP w Bączej Kuninie, III – ze SP we Frycowej, IV – ze SP w Żeleźnikowej Małej a V – ze SP w Żeleźnikowej Wielkiej.

Konkurs wiedzowy to jedna z konkurencji rozgrywanych w ramach IV Międzyszkolnego Konkursu Święta Ziemi Nawojowskiej – bł. s. Julia Rodzińska.

Oprócz tej gry terenowej uczniowie wcześniej rywalizowali także w etapie szkolnym w konkursie literackim, pisząc kartkę z pamiętnika i w konkursie plastycznym, wykonując pracę, której temat przewodni brzmiał: „Siostra Julia Rodzińska – Anioł Dobroci”.

Podczas uroczystego podsumowania, które odbyło się w Szkole Podstawowej w Nawojowej zostały ogłoszone wyniki zmagań na etapie międzyszkolnym.

W konkursie plastycznym jury brało pod uwagę m. in. czytelność, wkład pracy, różnorodność użytych materiałów, dobór kolorystyki, kompozycję. W kategorii klas I – III spośród 21 nadesłanych prac wyróżniło następujących autorów:

I miejsce - Martyna Hebda z kl. III ze SP w Nawojowej, II - Paweł Pażucha z kl. I ze SP w Żeleźnikowej Wielkiej, III - Ewelina Michalik z kl. III ze SP w Żeleźnikowej Małej.

Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Frączek z kl. III ze SP w Nawojowej, Jolanta Barnach z kl. III ze SP w Żeleźnikowej Małej, Ewelina Michalik z kl. III w Żeleźnikowej Wielkiej, Julia Pajor z kl. I ze SP we Frycowej, Aleksandra Fiut z kl. I ze SP we Frycowej i Łukasz Waligóra z kl III w Nawojowej.

 

W kategorii kl. IV – VI:

I miejsce zdobyła Oliwia Hebda z kl. VI ze SP w Nawojowej, II - Julia Zwolenik z kl. IV ze SP w Nawojowej, III - Kornelia Sekuła z kl. VII ze SP z Bączej Kuniny.

Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Bocheńska z kl. VI ze SP w Bączej Kuninie, Emilia Kiełbasa z kl. VI ze SP w Nawojowej, Dorota Szczecina z kl. IV ze SP we Frycowej, Elżbieta Złocka z kl. V ze SP w Homrzyskach, Krzysztof Borkowski z kl. V ze SP w Żeleźnikowej Małej.

Do konkursu literackiego zgłoszono 12 prac. Jury po wnikliwej i bardzo szczegółowej analizie językowo – literackiej doceniło wysoki poziom prac i wszystkim uczestnikom przyznało nagrody.

I miejsce otrzymała Oliwia Dutka z kl. VII ze SP w Żeleźnikowej Małej, II - Jakub Bogdański z kl. V ze SP w Żeleźnikowej Małej, III - Bartosz Michalik z kl. V ze SP we Frycowej, Oliwia Dutka z kl. VII ze SP w Żeleźnikowej Małej i Daniel Jurczak z kl. VI ze SP w Nawojowej.

 

Natomiast wyróżnienia otrzymali: Magdalena Dutka z kl. VII ze SP we Frycowej, Hubert Słaby z kl. VI ze SP w Nawojowej, Anna Pulit z kl. VI ze SP w Żeleźnikowej Wielkiej, Paweł Wiktor ze SP w Nawojowej, Marta Plata z kl. VII ze SP w Żeleźnikowej Wielkiej, Dominika Gądek z kl. VII ze SP we Frycowej, Natalia Mężyk z kl. IV ze SP w Żeleźnikowej Wielkiej.

 

Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Nawojowej s. Julię Jelińską, ks. Marcina Pikula, p. Małgorzatę Kowalik, p. Renatę Cabak - Mleczko. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: dyrektor SP w Nawojowej Jacek Musiał, radny Gminy Nawojowa Władysław Sochaj, nauczyciele Teresa Dorosz, Anna Wilk, ks. Krzysztof Waśko.

Nagrody ufundowali i wręczyli: Wójt Gminy Nawojowa dr inż. Stanisław Kiełbasa, ks. proboszcz Henryk Madziar, Siostry Dominikanki i Rada Rodziców a słodki poczęstunek zasponsorowali Państwo Ząbrowie właściciele Firmy „Grześ”, państwo Kiełbas oraz państwo Orzechowscy.

Kolejna edycja konkursu za rok. Mamy nadzieję, że zainteresowanie życiem bł. s. Julii Rodzińskiej obejmie szersze kręgi i wówczas spotkamy się w większym gronie czcicieli Błogosławionej, bo jak zauważył święty Jan Paweł II „święci nie przemijają, świeci wołają o świętość” i my na to wezwanie odpowiemy.

 

Organizatorzy

Poprawiony: piątek, 23 marca 2018 22:13
 

Kalendarz

czerwiec 2018
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Sondy

Przedmiot któremu poświęcasz najwięcej czasu, to:
 

Grafika losowa