header

"W małej ojczyźnie - w Nawojowej,
Pośród pól lasów położonej,
Jest taka szkoła, która się zowie,
im. Julii błogosławionej.

Ona Patronką naszej pracy jest,
Ona pomocą w nauce, wierze,
Z miłością na nas z nieba patrzy wciąż,
Dobre uczynki złóżmy jej w ofierze..."

Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj36
mod_vvisit_counterWczoraj49
mod_vvisit_counterTen tydzień366
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2351
mod_vvisit_counterTen miesiąc3170
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc1728

Aktualnie: gości 7 połączonych
Twój adres IP: 54.198.139.134
 , 
Today: Cze 24, 2017
Uczniowski WOLONTARIAT
Rok szkolny 2013/2014 PDF Drukuj Email

Zajęcia Uczniowskiego Wolontariatu odbywały się dwa razy w miesiącu w czwartek od godz. 16 do 18. W spotkaniach uczestniczyło od 10 do 18 uczniów z klas IV do VI oraz cztery uczennice III kl gimnazjum.

„Szkolna grupa wsparcia” jest programem, który wiąże ponadczasowe wartości związane z terminem wprowadzonym przez Maina (1946r) mówiącym o tym, że ludzie tworzą wzajemnie „społeczność leczniczą” - życzliwą i akceptującą społeczność, potrafiącą rozbudzić w młodym człowieku i jego rodzinie wiarę w celowość ich życia. Bazuje na planie działań dedykowanym dzieciom i dorosłym – wolontariuszom, a który umożliwia w/w wymienionym rozwijanie postaw prospołecznych i zachowań altruistycznych. U podstaw działalności leży przesłanie o konieczności niesienia pomocy oraz otwartości na różnice między ludźmi takie jak: narodowość, rasa, religia, niepełnosprawność.

Głównym celem było uwrażliwienie uczniów na różne zagadnienia społeczne i zachęcanie do aktywności. Działania podejmowane w wolontariacie rozwijają u uczniów poczucie odpowiedzialności, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i poczucie odpowiedzialności za siebie i innych a także gotowość bezinteresownej pomocy, przełamywania własnych słabości i ograniczeń, budowania dobrych relacji z wolontariuszami, otwartości w wyrażaniu myśli na różne tematy podczas tych spotkań, budowanie poczucia własnej wartości, -zwiększoną wzajemną tolerancję i życzliwość, dobrą zabawę i aktywny wypoczynek, motywacji do dalszej pracy nad sobą, uczenie się tolerancji i empatii, zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb psychicznych (uznania, akceptacji, bezpieczeństwa, możliwość zespołowego podejmowania decyzji, możliwość podzielenia się swoimi osiągnięciami z innymi) nabycie przydatnych umiejętności interpersonalnych (asertywność, budowanie wiary w siebie i praca w zespole, umiejętność rozwiązywania konfliktów, wydobywanie talentów,) -możliwość uzyskania wsparcia ze strony koleżanek i kolegów w trudnych sytuacjach.

W roku szkolnym 2013/14 podjęliśmy następujące działania:

WRZESIEŃ

- I Spotkanie grupy, planowanie pracy na bieżący rok szkolny, stworzenie grupy wsparcia. Zaproszenie do współpracy wszystkich nauczycieli. Prawie wszystkie szkoły włączyły się w nasze działania.

PAŹDZIERNIK

- Akcja charytatywna dla Kacperka, zbieranie pieniędzy do puszek w trakcie Festiwalu ,,Trzy korony” w Nowym Sączu. W akcję włączyło się 32 uczniów i 12 nauczycieli z naszej szkoły.

- Przygotowanie i opracowanie programu działania grupy.

LISTOPAD

- Przygotowanie i przeprowadzenie zabawy andrzejkowej z wróżbami i licznymi niespodziankami dla rodzin dzieci niepełnosprawnych (zintegrowanie grupy) Spotkanie na stadionie w Nawojowej, Był występ małych artystów z grupy teatralnej ,,Rodzynki” ze sztuką ,,Na wysokich obcasach. Były tańce i wróżby, smakołyki przygotowane przez Rodziców oraz słodycze od Pana Wójta i od Pana Ryszarda Poradowskiego, członka Zarządu Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego IV kadencji.

- 30 listopada otrzymaliśmy 7 pudeł ze szkoły podstawowej nr 100 z Warszawy z zabawkami i grami edukacyjnymi. Przeznaczyliśmy je na zorganizowanie kiermaszu charytatywnego dla naszego podopiecznego Kacperka. Kiermasz trwał cały grudzień do świąt Bożego Narodzenia. Uzbieraliśmy 1000 zł ze sprzedaży loteryjnej, a pieniądze przekazaliśmy Pani Monice na uroczystym, klasowym spotkaniu z okazji wieczerzy wigilijnej, dnia…

GRUDZIEŃ

- Wyjazd mikołajkowy dzieci niepełnosprawnych wraz z rodzicami na spektakl teatralny w MOKu w Nowym Sączu pt ,,Piotruś Pan”, a następnie obiad w restauracji ,,Pod Wierzbami” i spotkanie z Mikołajem. Podarowanie upominków dla dzieci.

- 28 grudnia 2013 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy spotkanie świąteczne spotkanie z dziećmi, z Panią Karoliną i jej mężem- Jakubem. Przygotowaliśmy poczęstunek oraz upominki dla gości: aniołki wydziergane przez P. Krysię, świąteczne ozdoby P. Edytki, album ze zdjęciami, które przygotowała Pani Marta, choinka - dzieło P. Izabelli Mokrzyckiej oraz portret - praca naszej uczennicy z kl IV Julki. Dzieci otrzymały piernikowe mikołajki i aniołki z inspiracyjnym cytatem. Od Pani Karoliny i jej męża otrzymaliśmy zabawki do świetlicy. Podjęliśmy decyzję o założeniu Fundacji UP.

STYCZEŃ

- 23 styczeń 2014 spotkanie w Publicznym Gimnazjum w Nawojowej. Zaplanowaliśmy nie tylko zabawy dla dzieci i wolontariuszy, ale przede wszystkim zajęcia teoretyczno- praktyczne dla rodziców i opiekunów- temat o zdrowej żywności, o sensie pomagania. Przygotowano kącik kosmetyczny, który obsługiwały Panie: Władzia i Teresa. Wspólnie przygotowywaliśmy sałatki i soki owocowe, a dzieci malowały obrazki lub ćwiczyły na sali gimnastycznej. Zaangażowaliśmy wielu nauczycieli z naszej szkoły.

LUTY

- 16 lutego 2014 roku, wzięliśmy udział w koncercie charytatywnym ,,Skrzydlate Anioły”, który miał miejsce w sądeckim MOKu w Nowym Sączu. W organizację koncertu włączyli rodzice, nauczyciele i uczniowie- wolontariusze. W okresie ferii przygotowaliśmy wiele rzeczy na kiermasz, oraz 350 powitalnych paczuszek. Podczas koncertu była okazja do zakupienia przedmiotów wykonanych przez naszych uczniów i nauczycieli.

- 23 lutego 2014o godz. 16 w naszym kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny odbył się koncert charytatywny na rzecz Kacperka Nosala. Uczniowie z kl VIb oraz wolontariuszki z gimnazjum pomagali przy zbieraniu pieniędzy do puszek oraz przy sprzedaży rzeczy z Kiermaszu.

- VI Spotkanie integracyjne 27 luty 2014. Zebraliśmy pozwolenia na publikację zdjęć w Internecie. Przedstawiliśmy informację na temat: ,,Obrzędy na zakończenie karnawału” występ teatralny uczniów z kl VIb ,,Obrzędy i zwyczaje w okresie karnawału i Wielkiego Postu’’

- Prowadziliśmy sportowe warsztaty dla rodziców (aerobik) i zajęcia plastyczno - sportowe dla dzieci. Kącik kosmetyczny ,,Pomoc dłoniom” pielęgnacja, maseczki, malowanie paznokci (Panie wolontariuszki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku) Na koniec zaprosiliśmy wszystkich do pączkowej uczty, na śledzika. Był to poczęstunek przygotowany przez uczniów kl VIb.

MARZEC

- 20 marca VII spotkanie integracyjne ,,Nie zapominajmy o sobie” z okazji Dnia Kobiet i Dzień Mężczyzn, scenki teatralne przygotowane przez uczniów kl IVa ze SP w Nawojowej spotkanie z fachowcami na temat urody, metamorfozy fryzjerskie, aerobik i gry towarzyskie, obdarowywanie się upominkami. warsztaty teatralne dla dzieci. Przygotowywanie rzeczy na Kiermasz wielkanocny.

KWIECIEŃ

- Przygotowanie stoiska na III Kiermasz wielkanocny, który odbył się 3 kwietnia / kościoła. Wcześniej przygotowanie niezbędnych rzeczy na wielkanocne stoisko. Sprzedaż rzeczy i zbieranie własnych funduszy przez rodziców dzieci niepełnosprawnych.

- 30 kwietnia- VIII spotkanie integracyjne. Spotkanie prowadzili uczniowie kl VIa przygotowali zabawy integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych i poczęstunek dla gości. W spotkaniu uczestniczył ksiądz Piotr, którego poprosiliśmy o przewodnictwo duchowe dla naszej grupy wsparcia. Podsumowaliśmy kwietniową akcję z III Kiermaszu Wielkanocnego. Ogólny dochód ze sprzedaży stoiska Grupy Wsparcia wyniósł 440 zł, a naszego szkolnego stoiska 668 zł. Po uzgodnieniu z Dyr. Szkoły postanowiliśmy przeznaczyć tę kwotę na wsparcie działań wolontariatu w każdej klasie, ponieważ co miesiąc wyznaczona inna klasa przygotowuje spotkanie w grupie wsparcia. Najbardziej aktywne mamy nagrodziliśmy nasionami kwiatów i warzyw, sadzonkami kwiatów i krzewem bukszpanu.

MAJ

- 7 maja Majówka w Kaplicy Złotnem i IX spotkanie integracyjne podstawowej w Homrzyskach. Ciasto ufundował ksiądz Piotr, który uczy katechezy w tamtejszej szkole. Dzieci otrzymały upominki od Pani Dyrektor Jadwigi Czoch. To było interesujące zdarzenie i na pewno spędziliśmy miło wspólnie czas.

- 15 maja Majówka w kaplicy Bączej Kuninie i X spotkanie w tamtejszej Szkole podstawowej. Uczniowie przygotowali dla nas występ taneczno- wokalny, a rodzice poczęstunek.

CZERWIEC

- 4 czerwiec Dzień Rodziny. Uroczysta Msza św w Kościele w Nawojowej, występ artystyczny grupy oazowej przygotowany pod kierownictwem siostry Dominikanki- Damiany, a następnie spotkanie i poczęstunek na starej plebanii. Ciasto upiekli rodzice dzieci z grypy oazowej, a Ksiądz Piotr ufundował kiełbaski na grilla, które upiekła Pani Izabela Mokrzycka. Ten dzień był szczególnie podniosły ze względu na włączenie się wielu dzieci i ich wspaniały występ dla rodziców i ich chorych dzieci.

- 5 czerwca III edycja konkursu ,,Ta ziemia od innych bliższa” adresowany do wszystkich szkół podstawowych z gminy Nawojowa.

Regulamin.

Należy przygotować: I Fotoalbum pt,,Moja miejscowość- "Wczoraj, dziś i jutro" z rozdziałami: 1.„Legendy związane z naszą miejscowością- 1. Pozytywne wzorce postaw – ,,To oni rozsławili naszą miejscowość”. Opowieść o tych ludziach, którzy związani są z miejscowością, rozsławili ją w świecie, bądź w niej pozostali pracując dla wspólnego dobra. 2. Atrakcje turystyczne naszej Małej Ojczyzny – czyli, co warto pokazać innym -szlak historyczny ,,Odciśnięty ślad w kamieniu” -szlak przyrodniczy ,,Czar przyrody i krajobrazu, czyli "Co w trawie piszczy?". 3. Zachowane tradycje w naszej miejscowości, czyli regionalizm i obrzędowość -

II. Prezentacja multimedialna ,,Działalność wolontariacka prowadzona w mojej szkole”

W komisji zasiedli znawcy przedmiotu: Pan Wójt dr Stanisław Kiełbasa, dr Pan Ryszard Poradowski, członek Zarządu Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego IV kadencji, radny gminy Nawojowa Pan Adam Szafraniec, Beata Baran, i przedstawicielka Fundacji Sumsum Corda.

Komisja oceniła grupy według ustalonego regulaminem, kryterium. Nasza szkoła osiągnęła najwyższy wynik 211 pkt, na drugim miejscu- Frycowa- 209 pkt. Nagrody dla uczestników i poczęstunek dla wszystkich ufundowała Karolina Robel. Wszyscy uczestnicy otrzymali jednakowe nagrody, bowiem każda szkoła wykazała się ogromnym nakładem pracy zwłaszcza przygotowując Fotoalbum, który zostanie przekazany do izby Julii Rodzińskiej. Mieliśmy do dyspozycji 3 tys. Na ten cel, wydaliśmy 29 87 zł. Pan Wójt był zaskoczony różnorodnością i mnogością akcji charytatywnych prowadzonych w każdej szkole. Cieszymy się, że konkurs ujawnił codzienną, mrówczą pracę uczniów i nauczycieli w każdej placówce w gminie Nawojowa.

- 27 czerwca podjęto decyzję o wyróżnieniu gimnazjalistek za pracę i poświęcony czas dzieciom niepełnosprawnym. Za szczególne zaangażowanie w działania wolontariatu w roku szkolnym 2013/14 zostały wyróżnione i nagrodzone upominkami: Katarzyna Ruman, Patrycja Ruchała, Izabela Zięcik, Klaudia Hebda.

- 29 czerwca delegacja rodziców, wolontariuszek i nauczycieli udała się do księdza Piotra, aby mu złożyć życzenia imieninowe. Na spotkaniu podsumowaliśmy nasze działania i podjęliśmy nowe wyzwania.

LIPIEC

- 2 lipiec Podsumowanie całorocznej działalności w grupie wsparcia i techniczne przygotowanie wyjazdu nad morze.

- 18 - 25 lipiec Tygodniowy wyjazd 57 osobowej grupy nad morze, do Maszewka (rodziców, dzieci niepełnosprawnych, opiekunów, wolontariuszy.)

 

Podsumowanie:

• Przeprowadziliśmy 19 różnorodnych spotkań z rodzicami i dziećmi niepełnosprawnymi, kilka akcji charytatywnych. Zgromadziliśmy wokół siebie wielu wolontariuszy, którzy chętnie przychodzili i pomagali w różnych akcjach. Staraliśmy się wpoić każdemu pozytywne cechy charakteru: wrażliwość na ludzką krzywdę i cierpienie, aktywność społeczną, współdziałanie;

• tolerancję dla odmiennych postaw i poglądów;

• postawę otwartości i dialogu, wznoszącą się ponad uprzedzenia i stereotypy;

• wdrażanie do refleksji i logicznego myślenia oraz pogłębianie rozumienia rzeczywistości;

• umiejętność organizacji i udział w różnego rodzaju inicjatywach społecznych

Uczniowie i dorośli działający w Wolontariacie wykazują dużą wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i chętnie uczestniczą w akcjach charytatywnych. Dziękujemy wszystkim za bezinteresowne zaangażowanie się w pomaganie słabszym od siebie i oczekującym od nas pomocy, a Panu Dyrektorowi za serdeczność i otwartość na nasze działania.

Dziękujemy Pani Prezes Fundacji UP - Karolinie Robel za wspieranie naszych akcji, uważne wsłuchiwanie się w potrzeby uczniów i niepełnosprawnych dzieci i namacalne reagowanie na nie, za docenianie naszego zaangażowania w pracę i trud włożony w służbę drugiemu człowiekowi. Życzymy Pani spełnienia marzeń, realizacji zamierzonych celów i nieustającej siły w dalszym działaniu dla dobra drugiego człowieka

Wnioski:

* trzeba przeprowadzić kurs dla wolontariuszy, * zachęcić rodziców do pracy w wolontariacie, *znaleźć stałą siedzibę dla naszych spotkań, *podzielić prace na sekcje zainteresowań * ustalić odpowiedzialnych za te grupy.

Sprawozdanie: Ewa Szewczyk

 


Kalendarz

czerwiec 2017
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Aktualna godzina

Ulti Clocks content

Sondy

Przedmiot któremu poświęcasz najwięcej czasu, to:
 

Grafika losowa